Prirodom do imunuteta

Da bi se bilo ko odbranio od različitih virusnih i bakterijskih infekcija, neophodno je da imunološki sistem organizma tog čoveka bude na visokom nivou. U zavisnosti od situacije u kojoj se nalazi, odnosno od toga koje su njegove životne navike će svakako i zavisiti u kojoj meri su odbrambene snage njegovog organizma jake. 



Postoje mnoga prirodna sredstva, koja se koriste za jačanje imuniteta, ali je takođe neophodno voditi računa i o fizičkoj aktivnosti, te maksimalno smanjiti izloženost stresu, zatim izbegavati alkohol i duvan, kao i mnoge druge štetne navike. Manjak sna se često navodi kao jedan od razloga za oslabljen imunitet, pa i o tome takođe treba voditi računa.

Prirodno jačanje imuniteta vs korišćenje suplemenata 

Bilo kog stručnjaka da upitate, gotovo je sigurno da će vas uputiti na prirodne lekove za jačanje imuniteta, a ne na korišćenje hemijski spravljenih suplemenata. 

Iako se u prodaji mogu naći razni dodaci ishrani, uvek je bolje pokušati da odbrambene snage organizma ojačate na prirodan način, pravilnom ishranom i zdravim načinom života, a da suplemente koristite samo ako je to neophodno. 

Osnovni saveti za jačanje imuniteta

Činjenica je da ishrana igra značajnu ulogu u jačanju odbrambenih snaga bilo čijeg organizma, ali su važne i životne navike. 

Najbitnije je spavati dovoljno i u pravo vreme. A kada kažemo pravo vreme, to podrazumeva da bi na počinak trebalo da odete do 22 časa, najkasnije do 23. Poželjno je da u proseku spavate 8 sati, ukoliko je to moguće. Popodnevna dremka, takođe dolazi u obzir, ali ipak sve zavisi od vašeg dnevnog ritma. 

Sledeće o čemu treba da vodite naročito računa, ukoliko želite da ojačate imunitet, jeste da maksimalno izbegavate bilo koju situaciju, koja uključuje stres. Naravno da to nije uvek moguće, ali nesumnjivo se možete potruditi da to učinite. 

Izbegavanje duvana i alkohola je, isto tako poželjno. Naravno da ako spadate u pušače, treba da prekinete sa tom navikom, koja je vrlo loša za stanje vašeg organizma i samim tim i za imunitet.

Fizička aktivnost i boravak na otvorenom su izuzetno značajni za poboljšanje stanja organizma, što će se sigurno pozitivno odraziti i na imunitet.

Đumbir i med za jačanje imuniteta

Ukoliko želite da napravite pravi vitaminski koktel, koji će vam pomoći da poboljšate odbrambene snage organizma, potrebno je da koristite med, limun i đumbir. 

Mešavina ove tri namirnice se priprema vrlo jednostavno, a trebalo bi konzumirati je svakog dana, jednom dnevno. U toku pojave infekcija, kao što je na primer grip, možete ovaj prirodni preparat za jačanje imuniteta koristiti i dva puta dnevno. Po jedna kašičica ujutru i uveče u tom periodu su sasvim dovoljne. 

Potrebno je da đumbir iseckate na sitne kockice, a limun sa sve korom takođe usitnite i sve to pomešate sa medom. Poželjno je da koristite organski limun, a ako to nije moguće, onda bi svakako trebalo da ga prethodno potopite u rastvor sode bikarbone i vode, kako bi kora bila očišćena od pesticida.

Predviđena količina je manji koren đumbira, jedan limun i pola kilograma meda po izboru, a mešavina se čuva u frižideru. 

Jogurt za bolji imunitet 

Zahvaljujući aktivnim kulturama određenih bakterija, jogurt je poželjno da uvrstite u ishranu, kako biste na taj način odbrambene snage organizma poboljšali.

Zapravo ova namirnica ima uticaja prvenstveno na održavanje creva u zdravom stanju, što posredno utiče i na bolji imunitet. 

U slučaju da vam se običan jogurt ne dopada, imate mogućnost da koristite i probiotike, koji se mogu naći u prodaji. 

Unosite više voća

Citrusi su poznati po visokom sadržaju vitamina C, a zna se da taj vitamin ima pozitivan uticaj i na imunološki sistem. 

Iako jeste najbolje konzumirati pomorandže, limun i svo drugo voće koje je bogato ovim vitaminom, svakako je dobro da steknete naviku konzumiranja voća. 

Pijte biljne čajeve bez šećera

U našem narodu je mnogo više zastupljena navika ispijanja kafe, ali ipak treba konzumirati i biljne čajeve. 

Izbor je veliki, pa bi protiv crevnih infekcija trebalo konzumirati čaj od nevena, za probleme sa respiratornim organima majčinu dušicu, kamilicu za smirenje, zovu i lipu za preznojavanje. 

Bez obzira koji biljni čaj da koristite, najvažnije je da on bude topliji i svakako bez šećera, uz eventualni dodatak meda, ali ako ikako možete izbegnite i to.


Objavi komentar

0 Primjedbe